Alle de nominerte til Spellemann 2020

0
27
views
Foto: Alle de nominerte på zoom

Det var Spellemann-veteran Tarjei Strøm som ledet oss gjennom årets pressekonferanse, den var selvsagt digital.

Han fikk god hjelp av blant annet TIX, Musti, Espen Rostrup Nakstad, Bjørn Eidsvåg, Else Kåss Furuseth, Mads Hansen og Silya som presenterte de nominerte i de ulike kategoriene.

Les: The Weeknd brukte 65 millioner av sine egne penger på Super Bowl show

96 nominerte fordelt på 23 kategorier ble presentert av flere kjente og kjære ansikt, stødig ledet av Tarjei Ström.

Spellemann er Norges største musikkprisutdeling, og i april får vi vite hvem av de nominerte som tar med seg de prestisjetunge Spellemannharpene hjem for musikkåret 2020. I uke 15 er det duket for fullt Spellemannfokus i alle NRK sine kanaler før det rundes av med et TV-show fredag 16. april på NRK1.

Les på Sporten: Det blir fantastisk dyrt å sparke José Mourinho

Her er alle de nominerte:

Country:

Sweetheart: Sweetheart
Malin Pettersen: Wildhorse
Darling West: We’ll Never Know Unless We Try
Country: Johan Berggren: Lilyhamericana

Folkemusikk/tradisjonsmusikk:

Britt Pernille Frøholm: Fokhaugen
Mads Erik Odde: Logne slåttar
Ronny Kjøsen: BondeBohem
Johanne Flottorp/Åsmund Solberg: Heimespel

Elektronika:

Gundelach: My Frail Body
Lindstrøm & Prins Thomas: III
Niilas: Also This Will Change
Fredfades & Jawn Rice: Luv Neva Fades

Årets produsent:

Thomas Kongshavn
Matias Téllez
Ole Torjus Hofvind
Lars Horntveth

Årets gjennombrudd og Gramostipend:

Musti
S1sco
Sebastian Zalo
Bølgen
Skaar
Ringnes-Ronny

Hiphop:

Musti: Qoyskayga
S1sco: S1sco 2020
Cezinando: Et godt stup i et grunt vann
Dutty Dior: Komma, moshpit, status, kaotisk eleganse

Indie/alternativ:

Nils Bech: Foolish Heart
Das Body: Peregrine
Siv Jakobsen: A Temporary Soothing
Okay Kaya: Watch This Liquid Pour Itself

Jazz:

Gard Nilssen’s Supersonic Orchestra: If You Listen Carefully the Music is Yours
Møster!: Dust Breathing
Harald Lassen: Human samling
Maria Kannegaard Trio: Sand i en vik

Årets tekstforfatter

Ugbad Yusuf Mustafa
Tuva Livsdatter Syvertsen
Kristoffer Cezinando Karlsen
Sondre Lerche

Metal:

Ormskrik: Ormskrik
Enslaved: Utgard
Okkultokrati: La Ilden Lyse
Beaten To Death: Laat maar, ik verhuis naar het bos
Rnb/Soul:

EHI: Toni Braxton
Lido: Peder
Ivan Ave: Double Goodbyes
Natnael: Mannekeng

Rock:

Motorpsycho: The All Is One
Daufødt: 1000 Island
The Good The Bad & The Zugly: Algorithm & Blues
Undergrünnen: Ein revnande likegyldighet

Samtid:

Tøyen Fil og Klafferi: Botanisk hage
Christian Wallumrød Ensemble: Many
Kim Myhr & Australian Art Orchestra: Vesper
Det Norske Solistkor: Lament

TONOs komponistpris:

Henrik Ødegaard: Batitudes
Daniel Herskedal: Call For Winter
Andreas Rotevatn: alea iacta est
Maja S. K. Ratkje: Maja S. K. Ratkje: Works for String Orchestra

Viser:

Valkyrien Allstars: slutte og byne
Marthe Wang: Bakkekontakt
Terje Norum og Trond Granlund: Skogslusken
Stein Torleif Bjella: Øvre-Ål Toneakademi

Årets musikkvideo:

boy pablo, regi: Eivind Landsvik: hey girl
B-boy Myhre ft. Cezinando, regi: Håkon Hoffart: Gammel person
girl in red, regi Niels Windfeldt: rue
Lokoy & SAfario, regi Lasse Lokøy, Kacper Tratkowski, Erik Matthew Cannon, Viktor Lier, Samuel Rud Dale: both eyes

Pop:

Sondre Lerche: Patience
Annie: Dark Hearts
Emilie Nicolas: Let her Breathe
SKAAR: The Oter Side Of Waiting

Åpen klasse:

Hedvig Mollestad: Ekhidna
Stian Westerhus: Redundance
Mimmi: Semper Eadem
Jaga Jazzist: Pyramid

Årets låtskriver:

Niclas Pablo Munoz
Kristoffer Cezinando Karlsen
Sondre Lerche
Anne Lilia Berge Strand

Klassisk:

Arve Tellefsen, Kaare Ørnung: Haijn Kaare Ørnung å Æ
Sandra Lied Haga: Sandra Lied Haga
Edward Gardner, Bergen Filharmoniske Orkester: Benjamin Britten: Peter Grimes
Eldbjørg Hemsing, Simon Trp?esju: Grieg: The Violin Sonatas

Barnemusikk:

hei kalas: hvorfor er jeg allergisk?
Aslak Brimi og Mari Midtli: Huldra Hildur
Sarah Camille: Sport av dråper og røde nebb
Andreas Ihlebæk: Northern Lullabies

Blues:

The Bills: Til The Blue3s Have Gone
Daniel Eriksen: Barefoot Among Scarecrows
Knut Reiersrud: Ballads and Blues from the 20’s Vol. 1
TORA: Girls

Årets låt

Dagny: Somebody
CLMD & Tungevaag: Dance
TIX: Karantene
TIX: Kaller på deg
Frida Ånnevik & Chris Holsten: Hvis verden
Julie Bergan & Seeb: Kiss Somebody
Kygo feat. One Republic: Lose Somebody
Alan Walker & Ava Max: Alone, Pt. II